Ukrajina na Kryme vojensky nezasiahne, tvrdí prezident Turčynov

12.03.2014 Celý región

Kyjev 12. marca (TASR) - Ukrajina odmieta hrať podľa scenára napísaného v Kremli, ktorého cieľom je pripojenie Krymu k Rusku. Na Kryme však vojensky nezasiahne, dáva prednosť ochrane svojich východných hraníc, uviedol dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov.

V rozhovore zverejnenom na webovej stránke LeFigaro.fr Turčynov referendum o pripojení Krymu k subjektom Ruskej federácie, ktoré sa uskutoční túto nedeľu na základe rozhodnutia krymského autonómneho parlamentu, označil za žart a dodal, že sa o ňom rozhodlo v moskovskom Kremli.

Turčynov vyjadril presvedčenie, že väčšina krymských voličov bude "bojkotovať provokáciu", za ktorú plebiscit označil. "Vojaci nemajú v úmysle zorganizovať referendum, do protokolov napíšu len vymyslené počty (voličov)," predpokladá Turčynov, ktorý funkciu hlavy štátu prestane plniť po predčasných prezidentských voľbách na Ukrajine, vypísaných na 25. mája.

Ukrajinská prokuratúra varovala predstaviteľov proruskej výkonnej moci na Kryme pred účasťou na protiústavnom referende - v opačnom prípade im pohrozila trestno-právnymi dôsledkami, zdôraznil Turčynov.

Pokiaľ ide o ďalší vývoj vo vojenskej oblasti, Turčynov vysvetlil, že jeho krajina sa nemôže "pustiť do vojenskej operácie na Kryme, lebo by sme tým odkryli východnú hranicu a Ukrajina by nebola chránená". Podľa jeho názoru velenie ruských síl počíta práve s oslabením východnej hranice a navyše na ruskej strane hranice sú sústredné početné jednotky obrnenej vojenskej techniky.

Turčynov avizoval, že Ukrajina, kde sa čoskoro začne čiastočná mobilizácia záložníkov, "sa nebude nečinne prizerať pokračujúcej agresii". "Rusi môžu zaútočiť na naše jednotky na Kryme, rozšíriť svoju agresiu na kontinent. Armáda bude (na to) reagovať," spresnil.

V rozhovore Turčynov vyjadril ľútosť nad absenciou kontaktov s predstaviteľmi ruskej vlády. "Rusi odmietajú kontakt na úrovni ministrov zahraničných vecí a najvyššieho vedenia" napriek tomu, že medzinárodné spoločenstvo Rusko opakovane vyzýva, aby začalo mierové rokovania.

V očakávaní dnešného stretnutia premiéra Arsenija Jaceňuka s americkým prezidentom Barackom Obamom Turčynov poznamenal, že Ukrajina ráta s podporou Západu s cieľom "zastaviť ruskú agresiu". Rusko sa podľa jeho slov správa ako agresor namiesto toho, aby splnilo svoje medzinárodné záväzky vyplývajúce z Budapeštianskeho memoranda podpísaného v roku 1994.

Dočasný ukrajinský prezident uviedol, že jeho krajina potrebuje významnú pomoc, pričom nielen ekonomickú, ale aj vojensko-technickú.

V rozhovore Turčynov vyjadril ústretový postoj k veľmi citlivej záležitosti používania ruštiny ako štátneho jazyka, ktoré Ukrajinu rozdeľuje. Práve ochranou rusky hovoriaceho obyvateľstva totiž ruský prezident Vladimir Putin obhajoval žiadosť o súhlas s vyslaním ruských jednotiek na Krym a do východnej Ukrajiny. Rada federácie, horná komora parlamentu, mu 1. marca vyhovela. Putin však jej súhlas zatiaľ nevyužil. O vojakoch, ktorí de facto obsadili Krym a blokujú tamojšie základe ukrajinských ozbrojených síl, tvrdí, že ide o miestnu domobranu.

Problematikou jazykového zákona sa bude podľa Turčynova zaoberať osobitná parlamentná komisia, ktorej úlohou bude nájsť v tejto záležitosti kompromis.
 

Vyberte región

mark